Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Bronimy ronda im. E.Gierka

dodano 2017-06-20 17:26 w kategorii: Powiatowe

W poniedziałek 19 czerwca w Sosnowcu manifestowaliśmy w obronie ronda Edwarda Gierka, w związku z trwającymi w Sosnowcu konsultacjami społecznymi w sprawie zmian nazw ulic w ramach tzw. „dekomunizacji”.

Wraz z Federacją Młodych Socjaldemokratów na sosnowieckiej „Patelni” przypomnieliśmy zasługi Gierka dla całego Zagłębia Dąbrowskiego, w tym celu przygotowaliśmy min. wystawę „Edward Gierek. Budowniczy Sosnowca”. Podczas rozmów z mieszkańcami namawialiśmy ich do poparcia pomysłu utrzymania dotychczasowej nazwy ronda.

Motorem napędowym akcji był przewodniczący SLD w Sosnowcu Tomasz Niedziela, który podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, iż „Edward Gierek 40 lat temu tchnął w Sosnowcu nowe życie, dzisiaj musimy pomóc zachować o tym pamięć dla następnych pokoleń”.

Akcję wsparli Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD oraz sekretarz generalny partii Marcin Kulasek, którzy w tym celu specjalnie przyjechalido Sosnowca. - Trzeba wspierać mądrych ludzi i protestować przeciwko temu, że zmienia się historię na papierze, a nie w rzeczywistości, bo w rzeczywistości przecież Edward Gierek dla tego miasta zrobił wiele – oświadczył podczas spotkania z dziennikarzami Czarzasty. 

Smutne jest to, iż niezależnie od wyników konsultacji społecznych i poparcia dla Gierka w Sosnowcu, rondo Edwarda Gierka najprawdopodobniej zniknie z mapy miasta. Może stać się tak za sprawą wojewody Śląskiego z nadania PiS, który może samodzielnie zadecydować o zmianie patrona, o ile w odpowiednim terminie nie zrobi tego Rada Miejska Sosnowca.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.