Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kompleksowy plan dla Puszczy Białowieskiej

dodano 2017-06-17 10:31 w kategorii: Akcje

W ostatnich tygodniach niezwykle głośno jest o obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką, ale cała sprawa nie sprowadza się jedynie do rabunkowej gospodarki zasobami leśnymi. Zatrzymanie wycinki Puszczy to dopiero pierwszy krok, pomoc w transformacji okołopuszczańskich miejscowości pozwoli nie tylko na polepszenie bytu mieszkających tam ludzi, a przede wszystkim pozwoli lepiej chronić Puszczę Białowieską w przyszłości.

W piątek 16 czerwca 2017 r. odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Andrzej Rozenek oraz Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Sojuszu, a którą zorganizował przewodniczący podlaskiego SLD Piotr Kusznieruk.

Trasa wizyty objęła Hajnówkę, Białystok, Zaleszany oraz Puszczę Białowieską. Spotkania z samorządowcami, rozmowy z mieszkańcami oraz obrońcami puszczy, wszystko to zaowocowało konkretnymi pomysłami dla mikroregionu Puszczy.

Powstała Koalicja na Rzecz Puszczy i Ludzi, która ma za zadanie zrzeszać organizacje i ludzi, którzy będą działać na rzecz nie tylko ochrony lasów, ale i rozwoju regionu. Nie tylko sprawa wycinki drzewostanu, ale spowodowanie, aby uruchomiono specjalne fundusze UE na rzecz całego regionu białowieskiego, to tematy, które powinny stanąć na forum Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie SLD będzie motywowało do działania swoich eurodeputowanych. Dlaczego potrzebne są dodatkowe środki? Region wokół Puszczy wyludnia się, głównie z powodu braku atrakcyjnych miejsc pracy, a te, aby nie zagrażały zasobom naturalnym nie mogą powstawać w przemyśle drzewnym, potrzebna jest również transformacja gospodarki mikroregionu skoncentrowanego na drewnie w region turystyczny.

Miejsca pracy w sektorze turystycznym są przyszłością rozwoju regionu białowieskiego, ponieważ są lepiej płatne niż zajęcia w leśnictwie, w którym liczba miejsc pracy jest ograniczona. W białowieskim nadleśnictwie pracuje 130 osób, podczas gdy jeden hotel tworzy 100 miejsc pracy. Poza tym samo leśnictwo ma coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzi, ponieważ ta jest ograniczana przez mechanizacje, Lasy Państwowe kupując 60 harvesterów de facto odbierają miejsca pracy mieszkańcom okołopuszczańskich miejscowości! Wspomniane Lasy Państwowe nie powinny zmienić swoje formy własnościowej i winny pozostać w ręku państwa, jednakże w większym stopniu powinny się angażować we współpracę regionów, w którym funkcjonują.

Ostatni, ale nie najmniej istotny pomysł będący efektem wizyty na Podlasiu - cała Puszcza Białowieska powinna być Parkiem Narodowym, Polska powinna wylansować markę #PuszczaBiałowieska. To światowe dziedzictwo UNESCO, takich cudów natury jest w Europie góra cztery! Jest to atut, którego żaden start-up, żadna korporacja nie będzie w stanie skopiować, czy też stworzyć.

 

Czarzasty, Kusznieruk, Żukowska oraz b. poseł SLD z Podlasia Eugeniusz Czykwin upamiętnili również ofiary zbrodni oddziału "Żołnierza Wyklętego" Romualda Rajsa-"Burego" we wsi Zaleszany składając wiązankę i zapalając znicze pod pomnikiem pomordowanych.


 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.